Türkiye Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği
E-Posta Gönderin bilgi@evsad.org.tr
Bizi Arayın 0 (312) 231 20 08
Ocak 1, 2016 at 12:00 am

1. Gaziantep Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre son bir yılda 711 hastaya evde sağlık hizmeti verilirken bunların 472 şu an aktif olarak bu hizmeti almaya devam ediyor. Evde sağlık hizmetinden faydalanırken hayatını kaybeden hasta sayısı 336. Aktif tedavi hizmeti alan 711 kişiye toplam 5 bin 614 ziyaret yapılırken toplam başvuru yapan hasta sayısının ise bin 567 kişi.
Şehitkâmil Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Başkanı Op. Dr. Orhan Koç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Gazi Alataş, Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, Afyon İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Güven Fincan, Şehitkâmil Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ömer Aykut, Şahinbey Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Hüseyin Bayhan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Tanrıverdi ve çok sayıda doktorun yanı sıra hasta yakınları da katıldı.

Gaziantep’te evde sağlık hizmeti alan bin 567 hastanın az olduğu vurgulayan Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Başkanı Op. Dr. Orhan Koç, “Hastaların size başvuru yapmalarını beklemeyin gidin onları siz bulun” diyerek önümüzdeki yıl içinde evde sağlık hizmeti alan hasta sayısı hedefinin 3 bin 500 olması gerektiğini söyledi. Koç, “Hastalara sadece evde tedaviye değil onların her türlü sosyal desteğe ihtiyaç var. Biz de bu yönde tüm Türkiye genelinde ilaç tedavisinin yanı sıra psikolojik tedavi de uyguluyoruz. Burada ise Belediyeler ve STK’larla ortak hareket edilirse çok daha güzel projeler üretilebilir. Yanı sıra Gaziantep’te Toplumsal Ruh Sağlığı Merkezi ile şizofren gibi psikiyatri hastalarına destek tedavi uygulamaları ile başarılı bir çalışma sergileniyor. Bu sağlık hizmetleri ve evde sağlık hizmetleri ile Avrupa ülkelerine göre farklı bir tutum sergileyerek kalitemizi ortaya koymayı başardık” şeklinde konuştu

.
Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinde dolayı üzüntülerini dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Gazi Alataş sağlık camiasına başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında evde sağlık hizmeti ile sağlıkta kat kat üstün bir hizmet verildiğini ifade etti. Konferans konuşmaların ardından EVSAD Yönetim Kurulu Üyeleri Şenol Aydın ve Muharrem Güneş, Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Güven Fincan ve Şahinbey Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Hüseyin Bayhan tarafından Konferansın sonunda hasta yakınları kürsüye çıkarak duydu ve düşüncelerini ifade ettiler. Sağlık İl Müdürlüğü ise hastalara verilmek üzere hasta yakınlarına havalı yatak, tekerlekli sandalye ve yatak hediye etti.