Türkiye Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği
E-Posta Gönderin bilgi@evsad.org.tr
Bizi Arayın 0 (312) 231 20 08
Ocak 1, 2016 at 12:00 am

1. Gümüşhane Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu

Gümüşhane’de İl Sağlık Müdürlüğü ve Evde Sağlık Hizmetleri Derneği (EVSAD) organizasyonuyla “Evde Sağlık Hizmetleri” konulu sempozyum düzenlendi. Sempozyuma katılım yoğun olurken İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetlerinin de yapmış olduğu çalışmaları da takdirle karşılandı.

Gümüşhane Kültür Merkezinde düzenlenen Sempozyuma Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf MAYDA, Gümüşhane Milletvekili Doç.Dr. Kemalettin AYDIN, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat TOSUN, Müsteşar Yardımcısı Şenal TOSUN, Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan KOÇ, ilçe kaymakamları, çevre illerin sağlık müdürleri, kamu kurum müdürleri, sivil toplum ve parti temsilcileri sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Evde Sağlık Hizmetleri Sempozyumu açılış konuşmasını yapan Dr Metin ÖZTÜRK, Sağlık Bakanlığı’nın Sağlıkta Dönüşüm Projesi çerçevesinde, ”Evde Sağlık Hizmetleri” uygulamasının ve bu kapsamda sunulan sağlık hizmetlerinin tanıtılması, değerlendirilmesi, geliştirilmesi konusunda bilgi verdi.   Söz konusu hizmetlerin artarak devam ettiğini söyledi.

 “Evde Sağlık Hizmetleri” projesinin kendisini her zaman heyecanlandırdığını ifade eden Prof. Dr. Nihat TOSUN, “Evde Sağlık Hizmetleri bize atamızdan, dedemizden kültürümüzden kalmış bir gelenektir. Bugün 114 bin kişiye, 600 özel donanımlı araçla evde sağlık hizmeti

Verebiliyoruz. Gümüşhane’miz de bu konuda ileri adımlar attı. Bir yerde bir eksiklik varsa onları görmemiz ve tamamlamamız gerekiyor. Bu amaçla buradayız. Bundan sonra bizi daha çok heyecanlandıracak adımlar atacağız dedi.

Gümüşhane Milletvekili Doç.Dr.Kemalettin AYDIN ise Türkiye genelinde olduğu gibi Gümüşhane’de de sağlıkta önemli gelişmelerin yaşandığını, artık hastaneye gelemeyenlerin evde sağlık hizmeti alabildiklerini kaydederek, gelinen bu noktanın sağlam bir iradeyle hayata geçirildiğini söyledi.Bu uygulamanın hem kent için hem de ülke için önemli bir hizmet olduğunu ifade eden ,  Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf  MAYDA  şöyle konuştu:İşleme konulan evde sağlık hizmetleri uygulaması ile sağlık personellerimiz tarafından bu insanların evde ziyaret edilerek, tedavileri yapılmaktadır.” Vali Mayda, Gümüşhane’de 414 kişinin bu uygulamadan yararlandığını ifade etti.Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Emre BOŞNAK ise ilimizde Evde Sağlık Hizmetleri’nin durumu hakkında genel bir sunum yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyuma başkanlık eden Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Orhan KOÇ, Evde Sağlık Hizmetlerinin tüm Türkiye genelinde uygulanan bir proje olduğunu belirtti. Bu hizmeti, 81 il genelinde, yaylaya, mezraya, köye kadar ulaştırdıklarını anlatan Koç, ”Her bakıma ihtiyaç duyan vatandaşımızın kapısını çalıyoruz. Bu sistem Gümüşhane’de de böyle. Gümüşhane’de de bu hizmeti görecek bir koordinasyon birimi var ve koordineli bir şekilde evde sağlık hizmetleri sağlanıyor. Yatağa bağımlı, kronik, terminal dönemi inmeli ve engelli, ileri derecede kas hastası ve ameliyat sonrası evinde tedavisini sürdürmesi gereken hastalar bu projeden yararlanmaktadır” dedi.

Sempozyumda, Sağlık Müdür Yardımcısı Dt Yunus YALÇIN, Gümüşhane Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birim sorumlusu ve aynı zamanda Başhekim Yardımcısı Dr. Neslihan  SANCAR, Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Osman KAÇIRAN ve ADSM Evde Sağlık Hizmetleri Planlamacısı Dt. Şerafettin KAYMAK sunum yaptı.

Prof.Dr. Nihat TOSUN Gümüşhaneli Hayırsever işadamlarına plaket verdi