Türkiye Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği
E-Posta Gönderin bilgi@evsad.org.tr
Bizi Arayın 0 (312) 231 20 08
Ocak 1, 2016 at 12:00 am

1. Hatay Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ İLE ARTIK İNSANIMIZ YALNIZ VE ÇARESİZ DEĞİL

       İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Evde Sağlık Hizmetleri Sempozyumuna, Sayın Vali M. Celalettin LEKESİZ, Vali yardımcısı Kadim DOĞAN, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa KİREMİTCİ, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Sebahattin YILMAZ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut ALDATMAZ, Antakya Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birim sorumlusu Dr. Mesut ACAR ve Antakya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Evde Sağlık Hizmetleri Birim sorumlusu Dt. Gökmen ÇATAL ve değerli Hatay halkıyla bu hizmetten faydalanan hasta ve hasta yakınları katılırken Sağlık Müdür Yardımcısı Kasım ŞAFAK oturuma başkanlık etti.

      Sempozyumda hasta ve hasta yakınları hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirirken İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Mustafa KİREMİTCİ şu bilgileri verdi;

      WHO (Dünya Sağlık Örgütü) “Evde bakımı, hizmeti alanlara kendi evlerinde sağlanan bir dizi sağlık ve sosyal destek hizmetleri” şeklinde tanımlamaktadır. Ülkemizde uygulanan evde sağlık hizmetlerinin amacı; bireylerin ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerinin sosyal devlet anlayışı içerisinde etkin, ulaşılabilir ve ev ziyaretleri kapsamında sunulmasıdır.

      Yaşlı nüfusun artması, kronik hastalıklardaki artış, sağlık harcamalarının azaltılması, sağlığa bakış açısının değişimi evde sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur. Bu hizmetten evde, aile bireyleriyle birlikte yaşayan veya kimsesiz, özürlü, yaşlı, felçli, yatağa bağımlı, hayatını başkalarına bağımlı olarak idame ettiren bakıma muhtaç bireyler, palyatif bakımı gereken, enteral-parenteral gereksinimi olan terminal dönem onkoloji hastaları, hastanede gördüğü tedavi veya ameliyatı sonrasında taburcu edilen ve idame tedavisinin evde sağlanması gereken hastalar,KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ) vb. solunum sistemi hastaları, ileri derecedeki kas hastaları, fototerapi ihtiyacı olan yeni doğanlar (0–1 aylık),nörolojik hastalıkları olan bireyler (ALS, CVA vb.), kaza geçirmiş olup kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyanlar yararlanabilirler. Ayrıca Evde Sağlık Hizmetleri kapsamına alınan hastaların ağız ve diş sağlığı hizmetlerini de Ağız Diş Sağlığı Merkezlerimizdeki Evde Sağlık Hizmetleri birimlerimiz tarafından verilmektedir.

      Evde sağlık hizmetleri randevu sistemiyle mesai saatleri içerisinde hizmet veren bir birimdir. Mesai saatleri dışında ve hafta sonları, koordinasyon merkezimizdeki  “sesli kayıt sistemiyle hizmet talep eden ve “444 38 33” numaralı telefonu arayan vatandaşların isim ve adres bilgileri sisteme kayıt yapılır. Mesainin başlaması ile birlikte kayıtlarda mevcut bilgiler kontrol edilerek değerlendirilmeye alınır ve en seri şekilde ilgili hastalara hizmet ulaştırılır. Hastalarımız veya hasta yakınları 444 38 33 numaralı telefondan veya doğrudan hastanelerimizdeki Evde Sağlık Hizmetleri Birimi vasıtasıyla sözlü veya yazılı olarak başvuru yapabildikleri gibi diğer sağlık kuruluşlarımızın ve aile hekimlerimizin yönlendirmesi sonucu hastaya ekiplerimizin ulaşmasıyla da hizmet verilmektedir. Hastanın tedavisine göre; günlük, haftalık, on beş gün veya bir ay olmak üzere tespit edilen tedavi programına göre hizmet verilir.

      Hatay ilinde 3 Ocak 2011 tarihinden itibaren Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi kurularak hizmet verilmeye başlanmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 12 Mart 2012 tarihinde Evde Sağlık Hizmetleri mobil birimi oluşturulmuştur. Tüm Toplum Sağlığı Merkezlerinde mobil ekipler kurulma aşamasındadır. Hatay İlimizde 10 Kamu Hastanesi mevcut olup, 7 Hastane ile 4 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin tamamında “Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri” kurulmuştur. Şuana kadar ulaşılan hasta sayısı 2938 iken hali hazırda takip edilen hasta sayısı ise 2248’dir.Hatay genelinde yataklı tedavi hizmeti veren devlet ve özel hastanelerin, toplam yatak sayısı 2479dur. Evde Sağlık Hizmetlerinin hizmet verdiği hasta sayısı, tüm hastanelerde yatarak tedavi görenlerden fazla olduğu görülmektedir. Hastane imkânları hastanın evine taşıması suretiyle hastalarımızın takip ve tedavileri yapılmakta ve hastanın moral gücü kuvvetlenmekte ayrıca hasta yakınlarının da işini kolaylaşmaktadır.

      İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Mustafa KİREMİTCİ;

     “Sağlıkta Dönüşüm Programıyla bu çalışmaların mimarı olan başta Sayın Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ ve çalışma arkadaşları olmak üzere emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına şükranlarımı sunarım. Evde Sağlık Hizmetleri, özveri, şefkat, sevgi, sabır, hoşgörü ve güvenle verilir. Bu hizmetler insanımıza gösterilen kıymet ve saygının bir ifadesidir. Artık insanımız yalnız ve çaresiz değildir. Dedi Sempozyumda söz alan EVSAD(EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ) Hatay temsilcisi Kasım ŞAFAK EVSAD derneği faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve sempozyum il sağlık müdürlüğümüzün evde sağlık ekiplerinin tiyatro gösterisi ve şiir dinletisi ile sona erdi