Türkiye Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği
E-Posta Gönderin bilgi@evsad.org.tr
Bizi Arayın 0 (312) 231 20 08
Ocak 1, 1970 at 12:00 am

1. ULUSLARARASI EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ KONGRESİ / 8-9 NİSAN 2011

 8 – 9 Nisan 2011 tarihinde Antalya’da yapılan 1. Uluslararası Evde Sağlık Hizmetleri Kongresi, Sağlık Bakanlığı, STK ve sağlık çalışanlarını bir araya getirmiştir. Sağlık Bakanlığının sağlıkta dönüşüm programı kapsamında yürütülen evde sağlık hizmetlerinin
bugünü, yarını, uygulamadaki sorunlar, yapılacaklar gibi pek çok konu tartışmaya açılmıştır.

       Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında yürütülen evde sağlık hizmetlerine ilişkin 1. Uluslararası Evde Sağlık Hizmetleri Kongresi, Antalya’da başladı.

Tıp ve teknolojilerindeki önemli gelişmeler ve hayat kalitesinin yükselmesiyle Türkiye’de de yaşam süresinin arttığını belirten Müsteşar Nihat Tosun, yaşam süresinin uzamasıyla kronik hastalıkların görülme oranının da yükseldiğini ifade etti.

       Bu nedenle özellikle hastanelerdeki yatış sürelerinin maliyetleri artırdığını kaydeden ve evde bakılabilecek hastaların uzun süre hastanelerde yatmalarının, hastalarda ve onların yakınlarında sosyal ve psikolojik sorunlara da neden olduğunu belirten Tosun, şöyle konuştu:

       ”Sağlık ihtiyacı olan her hasta, bir insandır ve sosyal çevresi vardır. Özellikle yatağa bağımlı hastalar ve onlara bakan yakınları, duygusal, sosyal ve psikolojik açıdan da sorunlarla karşılaşmaktadır. O yüzden evde sağlık hizmeti her yönüyle ele alınmalıdır.”

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN ”444 EV DE”

       Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın verimli, kolay ulaşılabilir, hasta odaklı, hakkaniyetli, çalışanları gözeten bir anlayışla uygulandığını bildiren Tosun, ancak halen alınacak mesafe olduğunu bildiklerini söyledi. Yaklaşık bir yıldır yaygınlaşarak devam eden evde sağlık hizmetleri nedeniyle hastalardan ücret alınmadığını ifade eden Tosun, hizmete erişimi kolaylaştırmak için Türkiye’nin her yerinden tek numara ile aranan ”444 EV DE” telefon hattının hizmette olduğunu vurguladı.

Evde sağlık hizmeti kapsamında mart ayı itibarıyla düzenli kontrolleri olan 22 bin hastaya ulaşıldığına dikkati çeken Müsteşar Tosun, ”30 binin üzerinde hasta ile irtibat kuruldu. Ayda 40-50 bin ziyaret gerçekleştirildi. Yıl sonu itibarıyla 100 bin kayıtlı hastayı hedefliyoruz. Türkiye’de evde sağlık hizmeti alma ihtiyacı olan 100 binin biraz üzerinde hasta olduğunu tahmin ediyoruz” diye konuştu.

 TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl de son sekiz yılda sağlıkta çok iyi düzenlemeler yapıldığını anlattı. Erdöl, ”Çok hayırlı hizmetler yaptık. Hastaneleri birleştirdik, aile hekimliğine geçtik, genel sağlık sigortasını hayata geçirdik, Özürlüler Kanunu’nu çıkardık. Sağlıktaki dönüşümün önemli kilometre taşlarını yerleştirdik. Artık rötuşlara sıra geldi” dedi.

SAĞLIĞIN OLMAZSA OLMAZLARINDAN BİRİ

       Sağlık hizmetlerinde olmazsa olmaz öğelerden birinin evde bakım hizmeti olduğunu ifade eden Erdöl, önceki yıllarda evinde bakıma ihtiyacı olanlara kurumsal bir bütünlük içinde yaklaşılmadığını savundu. Türkiye’de sağlık hizmetlerinden memnuniyetin 2002’de yüzde 38 olduğunu belirten Erdöl, bu oranın yüzde 73’e çıktığını, evde sağlık hizmetinin yaygınlaşmasıyla oranın daha da artacağını kaydetti.

      ”Sağlık ve sosyal hizmetlerle uyumlu, çağdaş, ülke kaynaklarıyla karşılanabilecek evde sağlık hizmetleri oluşturmak istiyoruz. Manevi değerlerimizle diğer ülkelerden daha iyi iş çıkaracağımızı düşünüyoruz. İnanç, kültür, değer olarak hastasına, yaşlısına bakmak isteyen toplumumuzun profesyonellerini de devreye sokarak geliştirmesini istiyoruz.”

Evde sağlık hizmetleri uygulamasının ve sunulan hizmetlerin tanıtılması, değerlendirilmesi, geliştirilmesi amacıyla ilgili tarafların bir araya geldiği kongre, Yarınlara  umud olacak.